تربیت سگها در منزل

بهترین روش تربیت سگ در منزل چیست؟

اگر قرار است که حیوان خود را داخل منزل نگهداری نمایید و همانطور هم که می دانید 90% سگها در آمریکا در منزل نگهداری می شوند، اگر بخواهید هزینه زیادی بابت تربیت حیوان خود خرج نکنید باید سعی نمایید از تکنیکهای تربیت در منزل استفاده نمایید. مهمترین قسمت این می باشد که هرچقدر بیشتر وقت بگذارید، خیلی زودتر به نتیجه می رسید و کمتر هزینه می کنید.

قوانین

قانون شماره یک تربیت در منزل

اگر نمی توانید کاری را که دوست دارید، به سگتان آموزش دهید، به این خاطر او را تنبیه نکنید

قانون شماره دو

همیشه سگ خود را در صورت انجام کار خوب تشویق کنید. اینکه هر وقت حیوان کار بد انجام دهد تنبیه شود بسیار اشتباه می باشد.سعی نمایید هر وقت حیوان کار خوب انجام دهد تشویق شود.

روشهای تربیت در منزل

شروع از داخل:

راههای متععدی برای تربیت سگها در منزل وجود دارد. یکی از آنها استفاده از روزنامه و یا پدهای مخصوص ادراری سگها می باشد که شما می توانید حیوان خود را به استفاده از آنها برای ادرار و مدفوع ترغیب نمایید. این پدها از موادی تشکیل شده اند که سگها را تحریک میکند که روی آنها ادرار و مدفوع خود را انجام دهند. هر وقت علائم پیش از دستشویی حیوان از قبیل بو کردن زمین و چرخیدن به دور خود را دیدید به آرامی و با مهربانی حیوان خود را از زمین بلند کنید و روی پدها قرار دهید و پس از انجام کار خود آنها را به خوبی تشویق نمایید.( قانون شماره 2 )
یس از گذشت مدتی و دیدید که حیوان مدام از این پدها استفاده می کند می توانید پدها را به محل مورد نظر خود مثل بالکن و سایر محلهای مناسب دیگر انتقال دهید.   و این انتقال از محل خاصی درون منزل به محل خاصی خارج از منزل می باشد که در آخر پدهای مخصوص داخل منزل حذف می شوند. تنها مشکل این روش این می باشد که تا مدتی باید مراقب حیوان باشید تا در نقطه مورد علاقه اش در داخل منزل کاری انجام ندهد و مدام او را به خارج از منزل هدایت نمایید. تجربه ما نشان می دهد این روش تربیتی نسبت به سایر روشها زمان بر می باشد.

تربیت بوسیله قفس

دومین روش پرطرفدار تربیت حیوان برای دستشویی کردن استفاده از قفس می باشد. شرایط قفس باید به صورتی باشد که توله به راحتی بتواند در آن استراحت و دراز بکشد. توله ها اصلا تمایل ندارند در آن قفس مدفوع نمایند چون می بینند اگر این کار را انجام دهند مجبورند در مدفوع خود استراحت نمایند. تربیت بوسیله قفس حیوان را به نگهداشتن ادرار و مدفوع خود عادت می دهد. در طول روز توله های 4 ماهه و یا کمتر تنها به مدت زمان چند ساعت کم می توانند خود را نگه دارند و در طول شب این زمان بیشتر می شود.
در طول زمان تربیت در منزل هر وقت حیوان داخل منزل می باشد و جلو چشم نمی باشد و نمی توانید آنرا زیر نظر داشته باشید باید داخل قفس خود قرار داده شود. این کار ممکن است زمانی باشد که شما مشغول کارهای روزمره خود از قبیل مطالعه، آشپزی، بچه داری و یا حتی زمانی که از منزل بیرون می روید.آخرین کاری که قبل از گذاشتن توله درون قفس انجام می دهید این است که باید حیوان را به محل مورد علاقه خود برای دستشویی ببرید. و اولین کاری که پس از بیرون آوردن توله از قفس انجام می دهید بردن دوباره توله به همان محل مورد علاقه اش برای دستشویی کردن می باشد. زمانی که حیوان داخل قفس گذاشته می شود به هیچ عنوان آب یا غذا نگذارید و فقط می توانید پتو یا زیر انداز و اسباب بازی مورد علاقه اش را بگذارید تا بیکار نماند. شبها قطعا حیوان باید داخل قفس باشد  و هرچقدر سن حیوان بیشتر می شود تایم بیرون ماندن حیوان نیز باید بیشتر شود.
خیلی از مردم اهمیت تربیت بوسیله قفس را درک نمی کنند. این روش فقط از کثیف کاری حیوان در داخل از منزل جلوگیری نمی کند. این روش چیز مهمتری به حیوان اموزش می دهد و آن توانایی نگهداشتن ادرار و مدفوع در زمان نیاز به دفع آن می باشد. با این روش حیوان می اموزد در زمانی که حس دفع کردن به آنها دست می دهد نباید بلافاصله عمل دفع را انجام دهند و باید خود را تا زمان مناسب نگه دارند. این باعث می شود که توله هایی که بوسیله تربیت در قفس آموزش دیده باشند، خیلی کمتر مرتکب اشتباه شوند.
مطمئن باشید که قفس مناسبی را برای توله خود تهیه می نمایید. شما به قفسی احتیاج دارید که حداقل توله بتواند راحت در آن دراز بکشد. در نظر داشته باشید این قفس در طول زندگی حیوان نقش مهمی می تواند بازی کند. لذا سعی نمایید طوری انتخاب نمایید که مجبور نباشید هر ماه قفس حیوان را عوض نمایید. سعی نمایید قفسی انتخاب نمایید که در زمان بلوغ حیوان نیز مفید باشد و برای این منظور قفسهایی مناسب می باشند که بتوانید بوسیله تیغه های مخصوص فضای آنها را محدود نمایید.
استفاده از قفسهای بزرگ برای توله ها مناسب نمی باشند زیرا حیوان به راحتی به یک گوشه قفس رفته و در آنجا ادرار یا مدفوع خود را انجام می دهد و در گوشه دیگر نیز به استراحت و بازی مشغول می گردد. و پس از مدتی خواه نا خواه حیوان روی مدفوع و ادرار خود راه می رود و باعث پخش شدن آنها و کثیف شدن حیوان می شود. اگر این شرایط ادامه دار شود متاسفانه غریزه حیوان نسبت به عدم انجام ادرار و مدفوع در محل خواب خود به فراموشی سپرده می شود و حیوان به راحتی در محل خواب خود ادرار و مدفوع می نماید. و متاسفانه باعث می شود به جای نتیجه خوب گرفتن یه مشکل بهداشتی به حیوان نیز اضافه گردد.

توله را مدام تحت نظر بگیرید

آخرین متد که احتیاج به پدهای ادراری یا قفس ندارد این روش می باشد که باید مدام توله را تحت نظر بگیرید. این روش برای کسانیکه محل کارشان در منزل می باشد، افراد بازنشسته یا شرایطی که صاحب حیوان مدام با حیوانش می باشد مناسب است. هر زمان حرکات پیش از اجابت مزاج را از توله خود می بینید آنرا به بیرون از منزل انتقال دهید. در این روش باید مدام حواستان به توله باشد تا هیچ اشتباهی رخ ندهد. در این روش جایی برای اشتباه نباید وجود داشته باشد و نه مثل شرایط قفس می باشد که بتوانید حیوان را آنجا قرار دهید و یا مثل شرایط استفاده از پدهای مخصوص. وقتی حیوان را به خارج از خانه برای اجابت مزاج هدایت می نمایید به دقت زیر نظر بگیرید و زمانیکه حیوان کار خود را انجام داد به خوبی آنرا تشویق نمایید و بلافاصله به داخل منزل انتقال دهید. باید به حیوان بفهمانید که دلیل بیرون بردن حیوان صرفا بخاطر اجابت مزاج می باشد. با حیوان بازی نکنید و این کار را فقط به این دلیل دستشویی کردن حیوان انجام دهید. ارتباط کلامی بسیار می تواند موثر باشد که به زودی این موضوع را بررسی می کنیم. برای کسانیکه از لحاظ زمان مشکلی ندارند این روش را پیشنهاد می کنیم ولی باز هم پیشنهاد می کنیم از قفس به عنوان یک را پشتیبان استفاده کنند.

ارتباط کلامی

استفاده از لغات خاص بسیار به فهم منطورتان به حیوان کمک کننده می باشد. استفاده از لغت خاص برای زمانیکه می خواهید حیوان را به دستشویی ببرید، بسیار خوب و موثر می باشد. مانند " بریم جیش؟؟ " به خاطر داشته باشید زمانیکه از ارتباط کلامی یا حرکتی استفاده می کنید به سایر اعضای خانواده نیز گوشزد نمایید تا به همان لغت، لحن و حرکت با حیوان ارتباط بر قرار کنند. بعضی از سگها پس از مدتی برای نشان دادن منظور خود جهت اجابت مزاج به سمت درب رفته و آنجا منتظر می مانند. این شرایط بسیار ایده آل می باشد اما همیشه این اتفاق نمی افتد. ما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است ما با استفاده از ارتباط کلامی خودمان حیوان را به این کار تشویق نماییم تا اینکه منتظر بمانیم حیوان خودش این کار را به ما بفهماند.استفاده از لغت " بریم جیش " به صورت مداوم باعث می شود هر وقت از این لغت استفاده نمایید حیوان پیش شما بیاید تا اینکه وقتی این لغت را بشنود حیوان به سمت درب برود. ما عقیده داریم زمانیکه حیوان کاری یا چیزی بخواهد بهتر است به سمت شما بیاید و فکر کند شما کلید حل انها هستید.
دقت کنید همیشه از لغاتی استفاده کنید که حیوان برداشت دیگری از آن لغت نداشته باشد. به عنوان مثال اگر از لغ " بریم بیرون " برایدستشویی کردن حیوان استفاده میکنید باید از لغت دیگری برای گردش رقتن استفاده نمایید. مثلا برای گردش رفتن بگویید " گردش ؟؟؟ " هرچند که امان آن می باشد در زمان گردش اجابت مزاج هم انجام دهد. باز هم تاکید می کنیم که زمانی حیوان اجابت مزاج کرد حتما آنرا تشویق نمایید.

زمانیکه حیوان اشتباه می کند.

یکی از کلیدهای موفقیت در تربیت منزل استفاده از قانون شماره یک می باشد " اگر نمی توانید کاری را که دوست دارید، به سگتان آموزش دهید، به این خاطر او را تنبیه نکنید " ما نباید به اینکه شخصی به ما اطلاع دهد که توله در محلی اشتباه مدفوع کرده است اهمیت بدهیم و اگر بعد از انجام کار اشتباه حیوان متوجه موضوع شدیم باید محل را تمیز کنیم و موضوع را نادیده بگیریم.
به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای گوشزد نمودن کار اشتباه حیوان درست زمان انجام اشتباه می باشد در غیر اینصورت حیوان متوجه نمی شود که به چه خاطر مورد بازخواست قرار می گیرد.حیوان شما قبل از آشنایی با شما هزاران بار ادرار و مدفوع خود را انجام داده است و مادر و یا پرورش دهنده حیوان نیز آنرا تمیز نموده اند و توله هیچ زمان به این خاطر تنبیه نشده است. حتی اگر 30 ثانیه قبل کار اشتباه را انجام داده باشد نباید مورد بازخواست قرار گیرد. توله ها مانند بچه انسان می باشند و به گذشته فکر نمیکنند و فقط به اتفاقات زمان حال و آینده فکر میکنند.در این مرحله حافظه توله بسیار ضعیف می باشد.
در هر صورت این اشتباه از جانب شما می باشد نه توله. چون حرکات توله برای ادرار یا مدفوع کرن کاملا مشخص می باشد و هر وقت احساسس دفع نماید زمین را بو می کند و دور خود می چرخد تا اینکه محل مناسب را پیدا کند. این حالات دقیقا مثل این می باشد که شما پشت تاکسی در حال حرکت هستید و تاکسی با دیدن مسافر بلافاصله ترمز می کند و شما باید آمادگی آنرا داشته باشید. تقریبا تمامی توله ها همین حرکات را قبل از دفع انجام می دهند و به اصطلاح به حرکات پیش از دفع معروف می باشند.
همینطور اگر درست وسط ادرا یا مدفوع کردن در جای اشتباه حیوان را دیدید باز هم اشتباه شماست که به حرکات حیوان دقت نداشتید و در این زمان شما باید حیوان را از زمین بلند کنید و بگویید " نه " و حیوان همانگونه که دم خود را بین پاهایش گذاشته و از ادامه ادرار و مدفوع جلوگیری می نماید را به محل مورد نظر یا روی پد های مخصوص ادراری منتقل نمیید.
وقتی حیوان را منتقل می کنید، حیوان هیجان زده می شود و شما باید در کنار حیوان بمانید تا کار خود را تمام نماید و پس از آن حیوان را تشویق نمایید.
قواعد تربیت سگها همانند قانون عمل و عکس العمل فیزیک می باشد. که این عکس العمل همیشه به نفع شما نمی باشد. اگر شما در هنگام تربیت حیوان بسیار سخت گیری و جدیت به خرج دهید نتیجه مطلوب نمی گیرید. یک قدم بیشتر از سختگیری زدن به نوک بینی حیوان می باشد که آن هم بی نتیجه می باشد. برای توله ادرار و مدفوع یک حرکت طبیعی می باشد و نباید انتظار داشته باشیم که با کتک زدن حیوان بخواهیم آنرا تربیت نماییم.برای حیوان مدفوع کردن در آشپزخانه و یا در خارج از خانه هیچ فرقی ندارد. تنبیه فیزیکی و یا ضربه به نوک بینی حیوان کمکی به آن نمی کند و فقط سرعت آموزش شما را کم می کند و باعث می شود حیوان در زمان دفع دچار ترس و استرس بشود.
ما به شما مثالی می زنیم تا متوجه مشکل این کار بشوید. یکبار یکی از مشتریان درخواست رزرو وقت برای رفع مشکلات تربیتی حیوان خود کرد. آنها توقع داشتند که ما با ویزیت کردن و یا انجام یکسری آزمایشات دلیل عدم یادگیری حیوانشان را بفهمیم و به آنها منتقل نمییم. آنها به کل از حیوان خود نا امید شده بودند. نتایج آزمایشات ادرار و مدفوع کاملا نرمال بودند. در اتاق معاینه حیوان بسیار مشتاق تر به نظر می امد نسبت به زمانی که پیش صاحبان خود می بود. و از چشم حیوان به آسانی متوجه می شدید که می گفت لطفا من را از صاحبم بدزدید. زمانیکه صاحب حیوان می خواست حیوان را از زمین بلند نماید حیوان چشمانش را می بست و سرش را به یک طرف خم می کرد و حیوان طوری وانمود می کرد که انگار می خواهد کتک بخورد. و این به ما می فهماند که حیوان به دلیل ادرار در محل نا مناسب تنبیه میشده است. دوباره تاکید می کنیم که توله سگ هیچ وقت به اتفاقات دو ساعت قبل فکر نمیکند و حتی به این فکر نمی کند که در منزل نباید کثیف کاری کند و کلا به این کثیف کاری فکر نمی کند.
باید انتظار این را داشته باشید در زمانیکه خارج از منزل هستید و حیوانتان هنوز محل ادرار و مدفوع را آموزش ندیده است و آزادانه در منزل می چرخد حتما در جای نا مناسب خرابکاری می کند و اگر شما هر بار که به منزل می ایید و حیوان را تنبیه کنید باعث می شود که بعد از مدتی حیوان در زمان ورود شما بترسد به استقبال شما بیاید و در محلی مخفی بشود و این کار در کیفیت روابط شما با حیوانتان تاثیر منفی می گذارد.
اگر می خواهید پروژه تربیت در منزلتان به خوبی پیش روی کند حتما باید تا جاییکه امکان دارد برای حیوان وقت بگذارید. مهم این است که اگر هر روش تربیتی که استفاده می کنید حتما وقت کافی برای حیوان خود بگذارید تا نتیجه بگیرید.در اتاق معاینه متوجه شدیم که این آقا بسیار به حیوان خود علاقه دارد و فهمیدیم که هم بخاطر مشکلات روحی خود ساعاتی از هفته به پزشک مراجعه می کرد و از روند تربیت در منزل حیوان خود نیز بسیار ناراحت می باشد. و مشکل بدتر این بود که محل کار تا منزل بسیار فاصله داشته و اصلا نمی توانست زمان به حیوان خود اختصاص دهد و اینکه زمان زیادی در هفته به کار کردن مشغول می باشد.
لذا پیشنهادی که ما به او دادیم بسیار ساده و قابل اجرا بود. به او گفتیم که برای مدتی وقت برای خود و حیوان خود اختصاص بده. و پیشنهاد ما جواب داد. در کمتر از هفت روز توله 10 هفته ای آن آقا به خوبی جای ادرار و مدفوع خود را آموزش دید. البته نمی گوییم که دیگر از حیوان اشتباهی سر نزد اما به ندرت و خیلی خیلی کم اشتباه کرد و آن آقا از حیون خود در حال حاضر بسیار لذت می برد. به طوریکه هر روز حیوان خود را به محل کار خود هم می برد.

تغذیه و تربیت در منزل

برنامه غذایی هم می تواند برای پروژه تربیت در منزل کمک کننده و هم مشکل ساز باشد. به سرعت شما متوجه می شوید که حیوان شما بعد از بیدار شدن و بعد از غذا خوردن احتیاج به بیرون رفتن دارند. همیشه این موضوع را مورد توجه قرار دهید که یس از غذا خوردن حیوان احتیاج به اجابت مزاج کردن دارد، پس سعی نمایید که برنامه بیرون بردن حیوان خود را در این زمانها قرار دهید.
تمام این مسائل ساده به نظر می آیند و در واقع ساده هستند. کلید تربیت حیوان وقت گذاشتن و استمرار داشتن می باشد و در نظر داشته باشید که هیچ وقت خسته و یا عصبانی نشوید.

ادار خود بخودی و غیرارادی

توله ها ممکن است به صورت ناخودآگاه ادرار کنند. ممکن است در زمان دیدن شما، ترسیدن، دیدن سگهای دیگر و یا در زمان ترس و... اتفاق بیفتد. که به این نوع ادرار خود به خودی و غیر ارادی گفته می شود. در این شرایط به هیچ عنوان حیوان را دعوا نکنید و محل آلوده را تمیز نمایید. زیرا این حرکت حیوان کاملا غیر ارادی بوده و اکثر اوقات بین سنین 4 تا 7 ماهگی حیوان این مشکل رفع می گردد.

خلاصه

شما توله جدید خود را به منزل آورده و پروژه تربیت در منزل را آغاز می کنید. سعی کنید صبور باشید تا بتوانید از بروز مشکلات جلوگیری نمایید
مترجم: دکتر بابک جورابچیان
منبع: www.peteducation.com/housetraining